, Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
Mapa stronyZobacz najnowsze zdjęcia Wolsztyna dostępne w dziale (Zima 2008 / 2009)


Parowozy

Parowozy i Parowozownia

Wolsztyńska parowozownia to jedyne takie miejsce w całej Europie, gdzie każdego dnia można zobaczyć stary parowóz wyruszający w trasę z planowym pociągiem osobowym czy towarowym. Owszem są muzea czy skanseny parowozów, lecz nigdzie indziej parowozy nie są już wykorzystywane do prowadzenia planowych pociągów!!! Wolsztyńskie parowozy kursują na trasach do Poznania, Leszna i Zbąszynka.
Każdego dnia pod parą są trzy maszyny. Dwie dla pociągów osobowych oraz jedna prowadząca pociągi towarowe i wykonująca manewry na stacji w Wolsztynie. Naszą dumą jest Piękna Helena, polski parowóz Pm36-2, rozwijający prędkość rzędu 130 km/h, który w 1937 roku został odznaczony złotym medalem na międzynarodowych targach w Paryżu. Ogółem w tutejszej parowozowni znajduje się około 30 parowozów z 13 różnych serii.
Wolsztyńska parowozownia powstała w 1907 roku. Początkowo szopa parowozowni mieściła cztery parowozy.W roku 1909 rozbudowano ją do ośmiu stanowisk, tak jak wygląda to dziś. Dodano wtedy cztery, dłuższe stanowiska, od 5 do 8.W czasie wojny zwiększono ilostan parowozów do około 30 sztuk. Były to m. in. parowozy Pd5, TKi3, Tp4 oraz Od2. Docierały one wtedy z zaopatrzeniem wojsk niemieckich aż na tereny ZSRR.
       
Posłuchaj dźwięków parowozów - wybierz jeden z nich...

Menu_prawe

W S P Ó Ł P R A C A

WARTO ZOBACZYĆ


stat4u
ilość wejść robota google 1051 ilość wejść robota msn 280 ilość wejść robota yahoo 1763 ilość wejść robota onet 51 ilość wejść robota netsprint 169 ilość wejść robota szukacz 5