, Imieniny: Edwarda, Geraldyny, Teofila
Mapa strony



Zobacz najnowsze zdjęcia Wolsztyna dostępne w dziale (Zima 2008 / 2009)










Ścieżki Rowerowe
Szlak brązowy Szlak niebieski Szlak żółty Szlak zielony Szlak czerwony Szlak żurawi

Szlak czerwony

Długość 19 km w jedna stronę. Rozpoczyna się w Wolsztynie na Rynku, do Starej Dąbrowy biegnie razem z zielonym szlakiem. We wiosce skręcamy na skrzyżowaniu w stronę Wroniaw, na południe. Mijamy zabudowania byłego majątku, po prawej suszarnię chmielu. Za szkołą skręcamy w prawo, w Nowej Dąbrowie w lewo i w dół, po skarpie starorzecza Obry. Po prawej, charakterystyczna zabudowa Podlasu. Asfalt prowadzi nas do Wroniaw, gdzie warto zatrzymać się w zespole pałacowo - parkowym z XIX w. W pałacu zachowały się oryginalne klatki schodowe oraz sztukaterie i piece z kolorowych kafli. Opuszczając park kierujemy się w prawo, na południe, mijając zabudowania folwarczne ze spichlerzem (XIX w.) użytkowane przez spółdzielnię rolniczą, po lewej dobrze utrzymane budynki mieszkalne - robotników folwarcznych z k. XIX w. Pomiędzy budynkami skręcamy w lewo, asfaltową drogą w stronę Borek. Po lewej mijamy stadion i zabudowania ujęcia wody, po prawej - dawnej stacji testowej kur. Pokonując most na Północnym Kanale Obry wjeżdżamy na pradolinę Obry, zmeliorowaną w XIX w. Na dawnych rozlewiskach obecnie znajdują się łąki, a na terenach wyżej położonych - lasy Nadleśnictwa Wolsztyn z łanowo występującą konwalią.
ystępuje tu lilia złotogłów i wczesnowiosenne kwiaty przylaszczki i zawilców. Z lat przed melioracją występują dęby - pomniki przyrody, jeden z nich stanowi cel naszej wyprawy. W prześwicie pomiędzy drzewami na pł.-wsch. majaczą zadrzewienia użytku ekologicznego - "Torfowiska" o pow. ok. 70 ha . Dojeżdżając do celu - dębu o obw. 520 cm możemy powrócić tą sama trasą lub udać się dalej. Po kilkuset metrach miniemy osadę leśną i skręcając za jej płotem w prawo możemy dojechać do Solca, stamtąd do Wolsztyna lub żwirową drogą do Przemętu.
Szlaki rowerowe zostały wytyczone drogami o małym natężeniu ruchu samochodowego po terenach gminy Wolsztyn, oznakowane kosztem Urzędu Miejskiego w Wolsztynie przy wydatnej pomocy młodzieży z miejscowych klubów ekologicznych. Przejazd nimi nie stwarza szczególnych trudności, za to tereny, którymi się poruszamy są atrakcyjne i prowadzą przez miejsca mało znane. Wszystkie zaczynają się od Wolsztyna. W mieście oznakowano trwale tabliczkami początki szlaków (podając przybliżone odległości), lecz zgodnie z własna wolą, można je samemu zweryfikować, wg schematycznej mapki Wolsztyna, układając własną wersję wycieczki.

Opis szlaków: mgr inż. Eleonora Mikołajczak



Menu_prawe

W S P Ó Ł P R A C A

WARTO ZOBACZYĆ


stat4u
ilość wejść robota google 359 ilość wejść robota msn 35 ilość wejść robota yahoo 471 ilość wejść robota onet 9 ilość wejść robota netsprint 155 ilość wejść robota szukacz 0