, Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
Mapa stronyZobacz najnowsze zdjęcia Wolsztyna dostępne w dziale (Zima 2008 / 2009)


Ścieżki Rowerowe
Szlak brązowy Szlak niebieski Szlak żółty Szlak zielony Szlak czerwony Szlak żurawi

Szlak żółty

Szlak żółty - Szlak Żurawi o dł 8,5 km, będący częścią istniejącego żółtego szlaku: Świętno - Obra - Wolsztyn - Kuźnica Zbąska, a prowadzi na ogół wąską ścieżką gruntową wzdłuż jeziora Wolsztyńskiego i Dojcy. Nawierzchnia ścieżki jest miejscami nierówna, korzenie drzew nakazują ostrożną jazdę. Wiosną niektóre miejsca są podtopione i wymagają przeniesienia roweru po żerdkach. Trasa rozpoczyna się przy dębie Rożka w parku miejskim w Wolsztynie. Po drodze mijamy liczne pomniki przyrody i pałac neoklasycystyczny z 1912 r., dalej biegnie w Karpicku (przy ul. Wczasowej - 3 zabytkowe budynki z pocz. XIX w.), następnie plażą, przy ośrodkach wypoczynkowych i przez tereny leśne. Po lewej stronie mijamy niedostępne tereny zalewowe jeziora Wolsztyńskiego i Dojcy z miejscami gniazdowania żurawi i innych rzadkich ptaków oraz występowania roślin chronionych. Część tego obszaru stanowi użytek ekologiczny "Rozlewiska przy Dojcy" Dojeżdżając do szosy prowadzącej do Tuchorzy skręcamy w lewo, przekraczamy most na Dojcy i dalej do skrzyżowania dróg w kierunku Chorzemina i Nowego Młyna.
Po prawej widoczny staw - Morskie Oko z malowniczą osadą leśną (XIX w.) , zespół sosen pomników przyrody, rzeźba św. Huberta,. miejsce biwakowania i początek Ścieżki Przyrodniczo - Leśnej Bagno Chorzemińskie. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, na drogę żużlową do Chorzemina. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów, przy dębie, skręcamy z drogi na ścieżkę przez łąki, miejscami porośnięte przez olsze. Po prawej stronie towarzyszy nam skarpa pradoliny Dojcy, którą porastają suche bory sosnowe. Brzeg Dojcy jest tu niedostępny, zaś do brzegu jeziora Wolsztyńskiego łatwo dojechać wygodnymi dróżkami.
Na szlaku mijamy ujęcie wody dla Chorzemina, zdewastowany budynek pomp służących niedawno do nawadniania pól i dojeżdżamy do zabudowań ul. Bohaterów Bielnika. Po prawej stronie mijamy Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski i tuż za nim, w 150 letnim sosnowym drzewostanie, pomnik pomordowanych w 1939 r. Wolsztynian. Ścieżką docieramy do malowniczego mostka na Dojcy, dalej ul. Rzeczną i promenadą docieramy do dębu Rożka, gdzie kończy się nasza wycieczka.

Opis szlaków: mgr inż. Eleonora MikołajczakMenu_prawe

W S P Ó Ł P R A C A

WARTO ZOBACZYĆ


stat4u
ilość wejść robota google 656 ilość wejść robota msn 43 ilość wejść robota yahoo 477 ilość wejść robota onet 9 ilość wejść robota netsprint 156 ilość wejść robota szukacz 0