, Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
Mapa strony



Zobacz najnowsze zdjęcia Wolsztyna dostępne w dziale (Zima 2008 / 2009)










Ścieżki Rowerowe
Szlak brązowy Szlak niebieski Szlak żółty Szlak zielony Szlak czerwony Szlak żurawi

Szlak żurawi


   Trasa szlaku, o długości 8,5 km, jest częścią istniejącego żółtego szlaku: Świętno - Obra - Wolsztyn - Kuźnica Zbąska, a prowadzi na ogół wąską ścieżką gruntową, wzdłuż malowniczych zakątków Jeziora Wolsztyńskiego i lokalnej rzeki Dojcy. Jest to niewątpliwie niezwykle atrakcyjny szlak dla ludzi lubiących obcowanie z naturą i aktywny wypoczynek w gronie rodziny i przyjaciół.
    Trasa rozpoczyna się przy charakterystycznym dębie znajdującym się w Parku Miejskim w Wolsztynie. Na konarach drzewa wykonane są rzeźby według projektu wielkopolskiego artysty - Marcina Rożka. Po drodze mijamy liczne pomniki przyrody oraz pałac neoklasycystyczny z 1912 r. Dalej szlak biegnie w Karpicku (przy ul. Wczasowej, na której można zobaczyć 3 zabytkowe budynki z początków XIX w.), następnie plażą, przy ośrodkach wypoczynkowych i przez tereny leśne. Po lewej stronie mijamy niedostępne tereny zalewowe Jeziora Wolsztyńskiego i Dojcy z miejscami gniazdowania żurawi i innych rzadko spotykanych gatunków ptaków. Na terenach Rezerwatu Bagno Chorzemińskie występują rośliny chronione m.in. rosiczki. Część obszaru stanowi użytek ekologiczny "Rozlewiska przy Dojcy". Dojeżdżając do szosy prowadzącej do Tuchorzy, skręcamy w lewo, przekraczamy most na Dojcy i jedziemy dalej do skrzyżowania dróg w kierunku Chorzemina i Nowego Młyna. Po prawej widzimy staw - Morskie Oko z malowniczą osadą leśną z XIX w., zespół sosen - pomników przyrody, rzeźbę św. Huberta. Z początkiem Ścieżki Przyrodniczo - Leśnej "Chorzemińskie Bagno" znajduje się miejsce na rozpalenie ogniska i biwakowanie - spokojna "przystań" dla chcących odpocząć. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, na drogę do Chorzemina.
    Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów przy dębie skręcamy z drogi na ścieżkę prowadzącą przez łąki, które miejscami porośnięte są przez olsze. Po prawej stronie towarzyszy nam skarpa pradoliny Dojcy, którą porastają suche bory sosnowe. Brzeg Dojcy jest tu niedostępny, zaś do brzegu Jeziora Wolsztyńskiego łatwo dojechać wygodnymi dróżkami.
    Na szlaku mijamy ujęcie wody dla Chorzemina, kierując się dalej wyznaczoną trasą dojeżdżamy do zabudowań ul. Bohaterów Bielnika. Po prawej stronie mijamy Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, do którego można zawitać i zwiedzić urokliwe budynki starej karczmy, wiatrak Koźlak czy zabudowania gospodarcze z kozami i owcami w zagrodzie. Tuż za nim, w 150 - letnim sosnowym drzewostanie, pomnik pomordowanych w 1939r. wolsztynian.
    Ścieżką docieramy do malowniczego mostka na Dojcy. Dalej ul. Rzeczną i promenadą, wzdłuż brzegu jeziora usianego pomostami z urokliwym molo na czele, docieramy do dębu Rożka, gdzie kończy się nasza wycieczka i możemy wybrać się na plażę miejską zażyć kąpieli wodnej i słonecznej.
   Szlaki rowerowe zostały wytyczone wzdłuż dróg o małym natężeniu ruchu samochodowego, po terenach gminy Wolsztyn i oznakowane kosztem Urzędu Miejskiego w Wolsztynie przy wydatnej pomocy młodzieży z miejscowych klubów ekologicznych. Przejazd nimi nie stwarza szczególnych trudności, za to tereny, którymi się poruszamy są atrakcyjne i prowadzą przez mało znane miejsca.
    Wszystkie trasy zaczynają się w Wolsztynie. W mieście, początki szlaków, oznakowano tabliczkami (podając przybliżone odległości), lecz zgodnie z własną wolą, można je samemu zweryfikować, układając własną wersję wycieczki.


Menu_prawe

W S P Ó Ł P R A C A

WARTO ZOBACZYĆ


stat4u
ilość wejść robota google 1549 ilość wejść robota msn 40 ilość wejść robota yahoo 198 ilość wejść robota onet 0 ilość wejść robota netsprint 85 ilość wejść robota szukacz 0